مرکز تخصصی درمان مشکلات جنسی

اهمیت توجه به مشکلات جنسی بر کسی پوشیده نیست و عوارض روحی و روانی، خانوادکی و اجتماعی آن بیش اط حد تصور عموم است. اساس درمان این مشکلات نیز تشخیص دقیق و صحیح نوع اختلال و علت یا علل آن می‌باش که می‌تواند از سردرگمی و مراجعات مکرر بیماران، هزینه‌های اضافی مالی، عوارض روحی و روانی و در افتادن به دام تبلیغات تجاری تا حد زیادی جلوگیری نماید.

تعریف و طبقه‌بندی

هرگونه اختلال و عدم رضایت در عملکرد جنسی در قالب مشکلات جنسی تعریف می‌گردد و علل مراجعه عبارتند از:

  1. کاهش یا عدم تمایش جنسی (Decreased Libido)
  2. اختلات نعوظ: به معنای کاهش یا عدم توانایی ایجاد نعوظ مناسب است و می‌تواند علل جسمی (ORGANIC) یا روحی – روانی (PSCYCHOLOGIC) و یا هر دو داشته باشد.
  3. اختلالات انزال و ارگاسم: شامل موارد انزال زودرس، انزال دردناک، انزال خشک، انزال دیررس و عدم احساس ارگاسم می‌شود.
  4. علل متفرقه: ناباروری و عوارض آن، افزایش پاتولوژیک میل و فعالیت جنسی (هیپرسکسوالیته)، احتلام، خودارضایی و غیره

تشخیص

رکن اولیه تشخیص گرفتن، شرح دقیق و کارشناسانه است که همراه با معاینه فیزیکی اسا تشخیص مناسب را تشکیل می‌دهند.

سپس تست‌های اولیه انجام می‌شوند که شامل اندازه‌کیری قند خون، کراتینین، کلسترول، هورمون‌های جنسی، تیرویید و آنتی‌ژن اختصاصی پروستات می‌باشند. اقدامات تشخیصی کامل‌تر نیز در موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیریند مانند:

  1. نوار آلت (N.P.D) یا رژی اسکن: دستگاهی است که در طول شب دفعات و میزان رژیدنتی نعوظ را ثبت نوده و در افتراق علل جسمی از روحی-روانی نقش اساسی دارد و مسیر درمانی را مشخص‌تر می‌کند. جهت ارائه گواهی به مراکز پزشکی قانونی نیز این تست حایز اهمین فراان است.
  2. تست پاپاورین: این تست هم ارزش تشخیصی دارد، ه ارزش درمانی. در این روش آمپول پاپاورین، فنتولامین یا پروستاگلندین توسط سوزن ظریقی به درون آلت تزریق می‌شد و علاوه بر ارزیابی اجسامی غاری آلت و عروق آن می‌تواند به عنوان روش درمانی توسط خود بیمار به کار گرفته شود.
  3. تست کالرداپلر: توسط دستگاه سونوگرافی داپلر و همراه با تست پاپاورین وضعیت و میزان جریان خون آلت بررسی شده و یکی از مهم‌ترین بررسی‌ها در بیماران با مشکلات احتمالی عروقی و خصوصا شریانی است.
  4. کاورنوزوگرافی: عکس‌برداری همراه با تزریق ماده حاحب به درون آلت است که نسبتا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در بررسی اجسام غاری و جریان خروجی خون آلت در برخی موارد می‌تواند راهگشا باشد.

درمان

از آن‌جا که علل بروز مشکلات زیر و متفاوت هستند و در بسیاری موارد چند علت دخلی هستند، بنابراین پلان و طرح درمانی نیز بایستی بصورت موردی مشخص و اجرا شود. بطور خلاصه و کلی درمان‌ها شامل موارد ذیل می‌باشند.

خط اول درمان: شامل راهنمایی و مشاوره، درمان دارویی، شناخت درمانی یا رفتار درمانی و طب سنتی می‌شود.

خط دوم درمان: استفاده از وسایل کمکی مانند دستگاه واکیوم، تزریق پاپاورین یا داروهای مشابه توسط خود بیمار در منزل

خط سوم درمان: در تعداد کمی از موارد که درمان‌های قبلی بی‌اثر بوده یا رضایت بیمار را فراهم نکنند، اعمال جراحی عروقی و ترمیمی و گذاشتن انواع پروتزهای آلت انجام می‌شود.